Agresivní chování psa vůči feně nebo se pes neumí ovládat když ji cítí ??

12.07.2012 00:54

Tereza Bajciarová
Dobrý den, mám rok a půl starého pejska Jack Russel Teriér. Je to senzační pes, milý, přítulný, na návštěvy neštěká, je hodný, hraje si, klidný. Venku je také ukázněný, poslouchá na slovo. Problém nastává u některých psů u nás na sídlišti, konkrétně na fenku kokršpaněla, která bydlí u nás v bytovce, když ji jen ucítí tak se nedá zastavit, táhne na vodítku jako šílený, štěká, je zběsilý. Nevíme jak na něj, zkoušeli jsme piškoty, které zbožňuje, sílu, nic na něj neplatí. Nevíme jak ho to odnaučit, docela jsme z toho zoufalí. Na jiné psi je hodný, po některých dokonce kňučí :) Prosíme o radu, jak ho této "krvelačnosti" po některých typech psů odnaučit. Děkuji. S pozdravem Tereza Bajciarová, Pardubice

 

PP Věrka

Dobrý den,

otázkou je, zda Váš pes projevuje vůči feně agresi či se jen chce za každou cenu dostat k ní. Příčiny mohou být různé, buďto má Váš pes s plemenem kokršpaněl problém, tudíž mohl mít v dětství něký konflikt, který si pomatuje a proto se takto chová, NEBO ho fenka tak láka, že když ji vidí začne vyvádět, fenka může hárat a pejsek si s tím vším neví rady a potřebuje se vyventilovat. Ať je to jedno nebo druhé,. . .  je potřeba mu vysvětlit, že hlavním ,,Kápo,, jste tady Vy a ne on ! Jde o to, že území, na kterém venčíte, že chování které k němu projevujete a vubec vše, musí a bude klapat dle Vás a ne dle něho. Aby si byl tohoto Váš pes jasně vědom. Je potřeba získat jeho respekt tím, že mu ho projevíte i Vy. Píšete, že poslouchá na slovo,. . . ale dle popisu tomu tak není. Proto bych se zaměřila na jeho poslušnost přesněji na jeho přivolání a odvolání. Rozhodně bych používala stopovačku, aby bylo vždy po mém a ne po jeho, abych např.: povel ,,KE MĚ,, dotáhla dokonce a to vždy. Jak správně používat stopovačku, jak na přivolání viz odkaz ZDE

Další velmi důležitá věc je o tom, Jaký má Váš pes vztah s fenkou kokršpanělkou? měli někdy možnost se očichat, poznat se či si spolu hrát a přátelský vztah si vytvořit?? Tímhle by jste také měli začít!

Takže radím naprosto zvládnout pro mě základní povely jako je přivolání a odvolání, dále vytvořit podmínky, aby si pejsek s kokršpanělkou mohli vytvořit přátelský vztah a to nejlépe hrou a dále se zaměřit nato, aby Vás pes vždy a stoprocentně vnímal při jakékoliv jeho manipulaci - stimulaci s ním.

Pokud Váš pes projevuje agresi vůči feně (štěkání, tahání a špatná ovladatelnost nemusí být agrese!), ikdyž si ji může očichat a poznat ji, a stále bude agresivní, pak už je problém nejspíš někde jinde a se psem může být něco špatně, nebo to může být i ve Vašem chování vůči němu a situacím pro něho stresujícím. Nebojte se, jen jde o to, že správně každý pes by měl repsektovat nebo aspoň tolerovat jakoukoliv fenu už jen proto, že je opačného pohlaví. Váš pes je dost starý na to, ikdyž je stále v pubertě, aby už tento pud měl. Myslete nato, že je důležité aby bylo po Vašem a ne po jeho a že hrou se odbourává naprosto vše !! :-)

Budu ráda když mi napíšete časem, jak Vám to jde a jak si spolu pes s fenkou budují vztah, radím moc jim dotoho nezasahovat a spíš je nechat aby se lépe poznali, já v těchto případech zasahuji jedině kdyby šlo do tuhého, neboli kdyby jeden pes své chování na druhého nějak přeháněl, což se stává. .  Takže nechat jim prostor ale mít vše naprosto pod kontrolou a tím myslím i tu stopovačku tak i Vás a Vaše projevy vůči celé situaci. Snažte se být naprosto vklidu a přenést to i na Vašeho pejska. Vytvořte příjemnou a hravou atmosferu - náladu. Převeďte ho na sebe tak, aby měl jasné dáno, že vše bude po Vašem a ne po jeho.

Dále by bylo určitě dobré chodit s pejskem na cvičák, kde jeho chování jen zlepšíte a to i včetně socializace vůči ostatním psům a fenám, v pubertě je nejlepší psa seznámit se vším, co po něm budete v budoucnu chtít, lépe to přijímá. Tam Vám i poradí jak na něho a co na něj nejlépe platí.

Držím palce Věrka Hejtíková