CHŮZE U NOHY

16.01.2012 21:17

Martina Dalmalover Mahdalová

Ahoj Poradno,máme ještě nápad na dotaz..Snažím se Shivu naučit chůzi u nohy..Ale...Máme problém v tom,že jakmile strčím pamlsek před čumák,aby následovala,otočí se kolem ruky a poskakuje přede mnou jako koza :) Máš poradno nějaký nápad co s tím?? DěkujuPP Věrka

Ahoj Martino,
v 8mi měsících bych si dala důraz hlavně na zákl. povely, které po fence budeš chtít. Mysli nato, že je dobré se zaměřit na jeden povel a ten pilovat dokud nebude správně proveden. Samozřejmě ne, že budeš dělat jeden povel pořád, to je nesmysl a fenku by to přestalo bavit, je dobré to střídat přitom se zaměřit na jeden, abys nezamotala fenečce hlavu.Já vždy zastávám názor , Škola hrou, Pokud ji přivoláš k sobě, kde jí dáváš odměnku? a kde ji chválíš? Předpokládám že právě před sebou, kde je ona zvyklá a myslí že to tak má dělat. Já jsem např. rozdělila povel ,KE MNĚ, a ,K NOZE, Když dám povel ,KE MNĚ, chci aby mi pes přišel a když dám povel K NOZE, požaduji, aby si pes stoupl vedle nohy. Když cvičím psa u nohy, mám odměnku v ruce a jsem stále v pohybu, někdy se zastavím chvilku stojím a pak pokraučuji dále, ale vyžaduji aby pes byl pořád ze strany. Vodítko není nutností. Pokud mi pes z této pozice jakkoliv vyběhne, zadám povel znovu a když neví pomohu mu a ručně ho nasměruji. Monika napsala dobře, že je dobré pejska ze začátku třeba přidržovat, abys mu jasně ukázala co po něm chceš.
Já psa vyvenčím, proběhnu a pak s ním jdu cvičit. Chvíli trenujeme, pak ho nechám proběhnout a pak znovu. U každého psa je to individuelní a nezapomeň, že dalmatin není pracovní plemeno. Já necvičím jen s odměnkami. Jinak kdyby mi toto udělala tvá fenka:
Zadám povel ,K NOZE, Je u nohy, vyndám odměnku a ona udělá kozičku, zadám povel znovu, případně ji nasměruji ručně, pak chvilku počkám až poté odměním. Chce to dát si s fenkou práci a rozhodně vždy když povel zadáš ho dokončit.