Dominantní fenka nebo si jen ukázní ostatní ?

12.07.2012 01:56

Ivana Kociánová
Dobrý den,mám asi 4 letou fenku křížence Tery a 4 letou kříženku Fifi ,obě jsou z útulku.Problém mám s Tery,když venku Fifi házím míček tak Tery běží také a kouše a chytá Fifi za krk a když je to více krát tak se Fifi naštve a holky se poperou.Když házím Terce míček tak za ním neběží.Tery také neustále čuchá Fifi k zadku a když je to za den po desáté tak se Fifi naštve a je zase zle.Terku napomínám ,že nesmí a důrazně ,ale je to marné.

 

PP Věrka 

Dobrý den,

toto chování mi nepřijde nijak dominantní, spíše si Fifi ukázní Tery vždy, když se jí nelíbí její chování. Já toto řeším tak, že pokud přivedu nového člena tedy psa do smečky, nejdříve je nechám očichat a vytvořím podmínky pro klid aby si mohli vytvořit klidný vztah který vyustí v přátelství. Nejlépe jak se stále opakuji hrou!! Ale platí, že nového psa mám vždy na čas u sebe neboli pod svou vlastní kontrolou - ochranou, a když by ostatní členové smečky projevovali příliš zájmu, až otravného nebo obtěžujícího, případně něpřátelského, odkážu je at si jdou po svém, nijak víc to neřeším. Protože pokud to budu řešit já budou mít potřebu to řešit i oni.

Vždy také platí jakýmkoliv problémům či konfliktům předcházet a to opravdu vždy. Pokud je  zřejmé, že se holky srovnaly která je nahoře a má navrh, z Vašeho psaní bych řekla že Fifi je alfa, tedy nadřazená fena, Terka bude muset respektovat její prostor. Samozřejmě hlavním vůdcem jste Vy, takže vše pod Vaší kontrolou neboli dalo by se říct svolením. Pokud bude Terka nějak otravovat Fifi a Vy uvidíte, že to přehání, nechte Fifi ať si ji okřikne nebo ať si ji ukázní, pokud ale by to přecházelo do agresivnáho konfliktu tedy trvalo by to déle než jen pár vteřin, kdy Fifi zavelí a Terka si nedá říct a přitvrdí, zasáhla bych a jasně bych Terku ukáznila, že nebude po jejim ale po Mém tedy po Vašem. To že ji očichává a to že ji chytá za krk a kouše,. . . to je normální psí chování, může ji i tahat za zadní nohy nebo za ocas, ale vždy je to jen na oko a pokud ji to Fifi dovolí. Proto se snažte konfliktu předejít a s holkama doporučuji dělat nějakou společnou aktivitu - hru, kdy se srovnají a bude je bavit být spolu a vše spolu podnikat.

I když jsou fenky stejně staré, takto mi připadá že Fifi je starší a Terka je mladší nevyřáděné čísílko, které je ještě třeba trochu vychovat :-) je jasné, že se Tery trochu snaží dostat nahoru, ale je na Vás ji ukáznit a uklidnit tím sutiaci, když to přeženou.

Pokud mi přijde jasně silná Alfa fena a některá z jiných se jí snaží vyrovnat a přežene to tak, že ohrožuje její postavení nepřijatelnou agresí a je jasně slabší, srovnám ji. Důvodů proč to dělá může být a je mnoho, třeba si tím jen chce dokázat své sebevědomí, že na tuto pozici prostě má. . .

Myslím si, že Vaše důrazné napomínání je pro Terku jako nic. Berou Vás holky jako Vůdce?? Získejte si respekt obou fen a pokud to Tery přežene, prostě ji odkažte at si jde po svém stylem, že se Vám její chování nelíbí a at se opováží s tím přijít znovu. U mě kolikrát stačí jen špatný pohled na danou situaci či chování psa a on hned pochopí že je něco špatně. Dám to psu i sežrat naprostou ignorací a až přijde sám a ukázněný, pak mu též projevím dobrou vůli :-) Mysltete nato, že musí být po Vašem a ne po jejich.

Držím palce a budeme rádi, když nám napíšete jak Vám to jde :-)