Hovawart, který když je navolno, vždy utíká za někým a nečím, co ho zaujme

30.04.2012 21:57

Martina Šafářová, Janlonné nad Orlicí

Dobrý den,
Mám ročního psa plemene hovawart, chodíme na cvičiště, má rád lidi i ostatní psy, není vůbec agresivní, ale jakmile je navolno a jiný pes na vodítku, běží k němu, skáče kolem, štěká a kouše psa do zadku, nenechá se chytit, ani odvolat, může to působit, že je zlý. Totéž se mi stalo s lyžařem a běžcem, jen bez toho kousání. Na cvičáku mi řekli,že ho to nepřejde a doporučili elektr. obojek, ale mě to přijde přehnané, je mu teprve rok, stále doufám, že ho to přejde,že je v pubertě, zároveň stím chci něco dělat, ale nic nepokazit. Poradíte mi? Jsem zoufalá, nemůžu ho pustit z vodítka, protože by hned utekl, když by viděl třeba cyklistu, jiného psa...Tak ráda bych si od Vás přečetla, že ho to přejde, vím, že mladé psy vše zajímá, ale tohle chování jsem ještě neviděla.Přivolání trénujeme na stopovačce, ale občas bojujeme.Předem moc děkuji za vaši cennou radu.Martina Šafářová

 

PP Věrka

Dobrý den Martino,

nejprve mne zaráží ono pojetí chování Vašeho psa že ho to ,, přejde,, a dále co myslíte tím, že na stopovačce občas ,, bojujete,, ?? No, vezmeme to pěkně od začátku ;-)

Uvědomte si, že máte mladého psa v pubertě, u kterého je chování, že ho vše zajímá a dělá si co chce naprosto normální. Nepřijde mi to ani zvláštní a už vůbec ne tak nešťastné, abych Vám nabídla EO, to určitě ne. Pokud Vám ho doporučili na cvičáku, a takto mladému psovi, nevěřím, že je to opravdu dobrý cvičák a rozhodně bych šla jinam !

Váš pejsek je mladý, a psa puberťáka musíte vychovávat ještě stále a učit ho, dále mu vystvětlit stručně jasně, co se po něm chce a taky mu dát prostor na jeho ,,vyřádění se,, at si pozná ostatní psy, fenky, které jinak ,,voní,, a vše co potřebuje. Žádný pejsek neumí vše hned na poprvé nebo za týden. Vše chce čas. Máte plemeno, které je dle mne velmi dobře ovladatelné, a vše opět záleží na přístupu. Opravdu.

Jak správně vybrat dobré cvičiště a jak používat správně stopovačku viz článek v sekci ,,UČENÍ A VÝCVIK-PUBERTA A VŠE S NÍ SPOJENÉ,,

Znovu zopakuji, že pokud nemám psa zvládnutého na přivolání či odvolání, vždy používám stopovačku! Na ní se také může dobře proběhnout a mám vždy 100% přivolání. Nikdy se psem při jejím použití nebojuji, vždy psa přitáhnu na jedno první přitažení až ke mě a zajistím, aby mne při těsném příchodu, pokud by nevnímal, vnímal jen mne s následnou pochvalou. Určitě si přečtěte i ten druhý článek viz odkaz výše, máte tam podrobně popsáno použití právě stopovačky a i jak vybrat správný cvičák se správnými cvičiteli. Mohu Vám též doporučit výborný cvičák, ale je od Vás daleko cca 200km, i když možná na pár návštěv a ukázání co a jak by to nebylo marné, no popřemýšlejte. Cvičák, kde mi doporučí Elektrický obojek na takovýto a jemu podobný ,problém, tak to bych ho navlékla tomu onomu cvičiteli na krk taky! Jste skvělá, že jste napsala, a správně Vám toto připadá přehnané. Já bych určitě nebyla pro učit psa pomocí el. výbojů a to i po nějakou tu dobu,... ach jooo. To je opět lenost cvičitele, který si s Vaším psem nechce dát žádnou práci a o psa mu ale vůbec nejde:-(

Já měla s fenou, kdysi také podobný problém. Byla velmi dominantní, ale hlavně se jí moc líbili jak cyklisti, tak bruslaři a všechny sundavala ze skateboardu. Také utíkala za ostatníma pejskama, kteří se jí líbili, aspoň očichat. Taky jsme jí to jasně vysvětlili a naučili ji (byla také mladá) jak se má chovat, dále přivolání a odvolání a vše zvládla velmi bravůrně. Takže nebojte, není to o tom, že ho to ,,přejde,, ale je to o tom, naučit a vycvičit ho aby Vás poslouchal. Pomatujte, nic nejde hned, vše chce a má svůj čas.

Jak správně na ,,věc,, by Vám právě na správném ccvičišti vysvětlili a ukázali. I by Vám měli říct, na co a jak Váš pejsek funguje a čím ho nejlépe motivovat :-)

Jinak, pokud to na stopovačce nezvládáte určitě ji vemte s sebou, na cvičáku by Vám vždy a vše měli vysvětlit i ukázat! Pokud Vašemu psovi běhání na ní prostě nestačí, vypustila bych ho někde kde budto nikdo není, tam je větší šance že ho přivoláte, a nebo na zahradě pokud máte, sice je tam riziko, že ne vždy přijde, ale zase aby se pořádně vybil což v jeho věku opravdu potřebuje, to je moc důležité.

Přeji hoodně trpělivosti.

 

 

Martina Šafářová, Jablonné nad Orlicí
Dobrý den,
Moc děkuji za odpověď, jen abych upřesnila to přivolání, na stopovačce si ho přitáhnu v pohodě, bez ní teď prakticky nevenčím, myslela jsem právě, že bojujeme s tím přivoláním, kdyby na stopce nebyl, např. od psa bych neodvolala.Snažím se trénovat právě v přítomnosti psů a myslím, že dělá pokroky, dnes jsme byli na hovawartí školce a pejsek byl super, vysvětlili mi tam, jak na něj, musím mu ukázat,jak se má chovat a že tady velím já:) a k tomu cvičáku, hlavní cvičitelka je rozumná, učí hrou, hodně chválit, motivovat, najdou se tam ale bohužel i takoví, rádobycvičitelé, jejichž názory a rady stojí za starou bačkoru.Ještě bych se chtěla zeptat, co si myslíte o halti ohlávce?Slyšela jsem názor, že sráží psu sebevědomí v tom smyslu, jak musí pes otáčet hlavu směrem na mě.Nějak se mi to nezdá, myslím, že je to dobrá pomůcka, rozhodně lepší než dát pejskovi na krk kus ohradníku(el.obojek)Moc Vám děkuji za rady, opravdu mi pomohly, ulevilo se mi, budu na tom makat:)přeji vašemu pejskovi brzské uzdravení Martina Š.

P.S.Jestli se nebudete zlobit, příště se zase obrátím na vás,děkuji

 

PP Věrka

Dobrý večer,

s tím trénováním hlavně v přítomnosti psů, . . . To bych nedělala. Trénovat jeho přivolání bych dělala ze začátku spíše samostatně, jak doma sem tam si ho přivolat, tak i venku, prostě psa si přivolám kdy mě to zrovna napadne a nebo když zrovna potřebuju nebo chci. Psa si také přivolávám i když se s ním chci pomazlit. Prostě vždy, když chci. Vždy zato ale musí následovat pochvala, nejlépe to, co má pes rád, následně si to s přivoláním spojí a vždy před vším ostatním upřednostní. Nenechávejte to ,,hlavně v přítomnosti psů,, , ale zkoušejte to sem tam kdy Vás napadne. Pejsek se tím i naučí, že má chodit, vnímat a hlídat si Vás za jakékoliv situace. Pomatujte však, že to ale chvilku potrvá ;-)

Při přivolání ještě poradím, netahat za obojek nebo vodítko či podobně, když je pes u Vás, musí cítit jen to co je mu příjemné, aby chtěl i příště. To co má rád, např: drbání za ušima, na zádech či objetí, na to si musíte přijít sama, co Vašeho pejska těší a co mu dělá radost.

A hlavně v přítomnosti právě jiných pejsků toho Vašeho zajímají oni, a ne Vy, což se změní, až Váš pejsek pochopí, že Vy jste ten ,,kápo,, a získáte si jeho respekt, potom udělá vše co Vám na očích uvidí a vždy, když ho zavoláte bude šťastný, že se s ním ,, chcete zabývat,, :-) Navíc taky dospěje.

Já třeba učím i pejsky, kteří si své pány nehlídají a následně ani mě tak, že třeba jdu kousek rovně a pejsek si běhá, najednou z ničeho nic změníme s majitelem směr, nejlépe se otočit a jít na opačnou stranu, aniž o tom dám psovi vědět (samozřejmě ho jedním okem sleduji, ale tak aby o tom nevěděl). Jakmile pes zjistí že jsem změnila směr, většinou se lekne, a uhání za námi. Dobře toto funguje u psů závisláků, ale i u ostatních, ono záleží jak to přizůsobíte, což je třeba u každého psa. Určitě ne žádné shovávání se za stromem apod., jen prostě čas od času změním směr cesty a to udělám kolikrát chci a kam chci. Jakmile pes zjistí, že jsem jinde než kde počítal, docílím právě toho, že si mne začne hlídat on, a ne že musím hlídat já jeho. Proto mi pak třeba i přivolání začne lépe fungovat. Je toho více, ale myslím že toto je jedna z velmi účinných a správných metod, která mi celkem vždy fungovala.

Zatím s Vámi ale pejsek manipuluje a dělá si co chce, což ale i k dospívání patří. A přesně jak píšete, držte se dobrých cvičitelů !! i toto vše souvisí jak s výchovou tak s učením a cvičením, kdy je třeba pejska naučit tomu, co po něm chcete.

Ještě nutno dodat, že jakmile Vás pes uzná a přijme jako svou autoritu, změní se vše, nejen jeho poslušnost, ale to vše poznáte časem :-)

 

K HALTI OHLÁVCE, . . .

já ji používám a nemůžu si ji vynachválit. Spoustu pejsků díky právě HALTI OHLÁVCE můžu vodit řekla bych téměř na jednom prstu a to bez legrace.

A že by to psu sráželo sebevědomí?? kdepaak, to je opět nějaký nesmysl, psa to maximálně zadrhne, až zjistí že si nemůže dělat co chce a že Vám ,,neutrhne ruku,, prostě že není po jeho. To že otáčí hlavu s tím opravdu nesouvisí. Otáčení hlavy je mu nepříjemné a právě se i snaží většina psů ji sundat. Mí psi jezdili i po zádech a nejen mí, aby ohlávku sundali. Víte, když s ní škubnete, se psem to škubne taky a když škubnete hodně, pejsek hodí jakoby kotrmelec, jednoduše spadne ,,na tlamu,, a příště si již rozmyslí zda to zkusí znovu, nebo půjde víc ukázněně. U některých pejsků nemusíte ani škubnout, stačím jim, že vodítko přitáhnete, kdy právě stočí hlavu, a nevidí řádně na cestu a tak se raději rovnou sklidní, u každého je to indivindy.

Správné použití by Vám také měli vysvětlit jak na cvičáku tak i ve psí školce.

DŮLEŽITÉ ALE JE, určitě dobře volit a vybrat správnou velikost ! Ohlávka by psa neměla přes čumák škrtit a za hlavou by měla být dobře utažena tak, aby ji pes nemohl sundat. Jsou různé značky a různé velikosti, nejlepší je vyzkoušet. Je to jako s košíkem, vždy by se Vám dovnitř (od čumáčku psa) měly vejít dva prsty .-)

 

Přeji ať se vše daří a s odstupem času, kdy pejsek taky dospívá si i Vy užíváte jeho ,,pubertu a skotačení,, :-) Rozhodně se zlobit nebudu, vždyť od toho tu jsem a budu jen moc ráda, když Vám mohu pomoci ke spokojenosti obou :-)

Budu též ráda, když mi třeba za čas napíšete, jak se vše daří a jak vše zvládáte.

Děkuji a pozdrav Vám i pejskovi :-)

 

 

Martina Šafářová, Jablonné nad Orlicí


Dobrý den Věrko,

Chci Vám moc poděkovat za rychlé a velmi užitečné rady, určitě Vás budu informovat, jak pokračujeme ve výchově. Za dva týdny odjíždíme na svod a zkusíme i klubovou výstavu, tak doufám, že vše dobře dopadne. Přečetla jsem si vše o prezentaci psa, ale hlavní asi opravdu je zůstat v klidu a nestresovat se, tak se podle toho snad budu řídit i na místě.:)Kdyby jste měla někdy volnou chvilku, ráda bych si od vás přečetla něco o tom, jak být správným vůdcem smečky a jak poznám, že jím jsem, jak se zachovat když si pes např. hlídá předmět,jídlo a vrčí, nebo dokonce vyjede, prostě jak si poradit se psím puberťákem, aby z něj vyrostl vyrovnaný pes. Moc děkuji, Martina Šafářová