KASTRACE

04.01.2012 18:11

Martina

Dobrý den paní Věrko,mám doma 7 měsíční fenku dalmtina a příští měsíc jdeme kastrovat. Vyroste fenka nebo ji "kastrace" zabrzdí ??? Právě, že náš veterinář nám doporučoval kastrovat již teď. Štěňátka mít nebude (v útulku je dost pejsků) a při zodpovědnosti pražských pejskařů se bojím jak by to skončilo. Děkuji.


PP Věrka

Dobrý den, kastrace se může již od 6 měsíců, ale dle své praxe, já bych nejdříve kastrovala až po prvním hárání nebo spíš v dospělosti. Dle veterenářů se názory na kastraci různí. Fenka zůstane celkově ve věku kastrace už navždy. Já když už bych nechala fenku vykastrovat a nespěchalo to, třeba kvuli zdrav. problémům, kastrovala bych až ve dvou letech. Do té doby prostě při každém hárání ohlídat, případně venčit na vodítku po celou dobu hárání :-)

Proč se kastruje? Je více důvodů, např. je to vyřešení nechtěné březosti a hárání, je možno sklidnit sexualitu, a dále při různých zánětech či onemocnění. Kastruje se i pro prevenci různých zdravotních problémů, jako jsou např. špatná rovnováha hormonů, nádory, problémy s prostatou. a další.

Jako každá operace, má samozřejmě i kastrace různá pooperační rizika, ale jelikož je medicína už opravdu hodně pokročilá není čeho se obávat.